Zamek w Baranowie Sandomierskim należy do najwybitniejszych dzieł architektury późnego renesansu na ziemiach polskich, często zwany „Małym Wawelem” i „Perłą Renesansu”.
W 1569 roku rozpoczęto budowę zamku przez Leszczyńskich. Budowniczym renesansowego zamku był architekt królewski z Florencji Santi Gucci. Ostatnim właścicielem zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał Leszczyński. W 1677 roku zamek wraz z dobrami został sprzedany księciu Jerzemu Wisniowieckiemu. W 1682 roku książę Jerzy Wiśniowiecki zmarł, a jego żona ponownie wyszła za mąż, za księcia Józefa Karola Lubomirskiego. Książę Lubomirski bardzo polubił zamek, więc zaczął jego rozbudowę, którą powierzył słynnemu Tylmanowi z Gameren. Do 1720 roku zamek był w rękach Lubomirskich. A od 1795 roku zamek przejęli Krasiccy. Krasicki powiększył bibliotekę, która była założona jeszcze przez Leszczyńskich.

24 września 1849 roku wybucha w zamku pożar, który zniszczył jego wnętrza. Spaliły się stropy drewniane, dachy i wszystkie mobilia we wnętrzach wraz z biblioteką. W 1867 roku dobra baranowskie kupił Feliks Dolański z Grębowa. Po nim zamek odziedziczył Stanisław Karol Dolański, który z energią zabrał się do odnawiania zamku.

Ponowny pożar wybuchł w 1898 roku. Po tym pożarze zamek zostaje odbudowany pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego. Po śmierci Stanisława Karola dobrami baranowskimi zarządzał Roman Dolański, który mieszkał wraz z żoną w zamku do roku 1940, kiedy to i zamek i majątek został zajęty przez Niemców. Roman Dolański był ostatnim właścicielem zamku (zmarł w Krakowie w 1956).

Działania II wojny światowej dotkliwie zniszczyły zamek. W 1958 r. zamek przejęła Kopalnia Siarki w Machowie. W zamku znajdujdowało się „Muzeum Siarki” (Muzeum Zagłębia Siarkowego prezentujęce liczne historie kopalnictwa siarkowego w Tarnobrzeskim Okręgu Siarkowym), ponadto była ekspozycja archeologiczna i geologiczna. Piękny zamek z różnorodną roślinnością, która wije się wokół murów, a takie piękne salony i pokoje do dziś dnia zapraszają turystów do zwiedzania.
Od 1997 roku zamkiem opiekuje się Agencja Rozwoju Przemysłu.

Na terenie parku zamkowego znajduje się piękny, odrestaurowany hotel oraz prowadzone są nadal prace remontowo- adaptacyjne w zamku oraz przy jego otoczeniu.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Administrator
Osoba aktualizująca
Administrator
Data wytworzenia
31.10.2020
Data publikacji
31.10.2020
Data modyfikacji
23.11.2020