Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Jak postępować w czasie upałów i burzy

02-07-2019

Jak postępować w czasie upałów?

W okresie nasilenia upalnej pogody zwłaszcza dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu w godz. 10:00 – 16:00, zaś wszyscy narażeni na dłuższe promieniowanie słoneczne powinni pamiętać o nakryciu głowy (kapelusz, czapka z daszkiem, chustka). Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci, osób starszych, ani zwierząt w zaparkowanym – choćby na chwilę – pojeździe, gdyż w jego wnętrzu temperatura rośnie błyskawicznie nawet do ponad 70°C.

 

Należy również pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu poprzez picie wody – najlepiej niegazowanej, a unikaniu picia napojów zawierających alkohol oraz dużej ilości cukru lub kofeiny, ponieważ przyspieszają one proces odwonienia.

 

Osoby zażywające leki powinny uważnie monitorować swoje samopoczucie, gdyż w czasie upałów zmienia się ich stężenie i działanie w organizmie. Natomiast osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych, aby nie doznać szoku termicznego, powinny stopniowo aklimatyzować się przed wyjściem na zewnątrz, gdzie panuje wysoka temperatura.

 

W okresie upałów należy również ograniczyć opalanie się, gdyż długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu może doprowadzić do groźnego przegrzania organizmu lub poparzeń skóry. Przed wejściem do zbiornika wodnego (basenu, rzeki, stawu) w celu ochłodzenia się lub pływania, najpierw należy spłukać ciało wodą do której wchodzimy, a potem powoli się zanurzać, gdyż gwałtowne wejście, a zwłaszcza skoki do wody, mogą mieć tragiczne skutki.

 

Ponadto w upalne dni należy spożywać lekkie posiłki bazujące na warzywach i owocach, które dostarczają niezbędnych składników mineralnych i witamin, albowiem tłuste, smażone, wysokokaloryczne potrawy niepotrzebnie obciążają wyczerpany upałem organizm.

 

Nie możemy również zapominać o zwierzętach, którym także doskwiera letnia spiekota. Buda ustawiona w zacienionym miejscu, a zwłaszcza pojemnik ze świeżą wodą, na pewno przyniesie ulgę spragnionym zwierzakom.

 

Jak zachować się w trakcie burzy?

Każde zjawisko towarzyszące burzy stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia. Z tego względu, dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy szukać schronienia przed każdą burzą. Jeśli to możliwe nie powinniśmy zostawać na zewnątrz, zwłaszcza na wzniesieniach lub na nieosłoniętym terenie w bezpośredniej bliskości wysokich punktów – drzew, słupów itp. Również rozkładanie parasola w czasie burzy to zły pomysł – znacznie bezpieczniej będzie jednak zmoknąć, niż narażać się na uderzenie pioruna. Bezpieczne jest pozostanie w samochodach lub innych pojazdach – jeśli okna w nich są zamknięte, to samochód stanowi wtedy tzw. klatkę Farradaya, w której nie ma pola elektrycznego.

 

Jeśli burza zaskoczy nas podczas uprawiania sportów wodnych lub rekreacji nad wodą, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu – przebywanie na wodzie jest śmiertelnie niebezpieczne i żaden sprzęt pływający (rower wodny, kajak), nie będzie stanowić dla nas bezpiecznego schronienia. Będąc na zewnątrz starajmy się schować w zagłębieniu terenu, natomiast nie kładźmy się ani nie siadajmy na ziemi – znacznie bezpieczniej jest kucnąć i objąć przyciągnięte do siebie kolana, wtedy powierzchnia styku naszego ciała z ziemią będzie możliwie najmniejsza, co ma kluczowe znaczenie w przypadku ewentualnego uderzenia pioruna.

 

Burze niewątpliwie są fascynującym zjawiskiem, zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i mechanizmu ich powstania. Nie można jednak lekceważyć ich siły – nawet z początku niepozorna burza, w miarę upływu czasu może stać się bardzo groźna. Dla własnego bezpieczeństwa należy założyć, że każda burza jest niebezpieczna i podczas jej występowania podjąć określone zachowania.

 

Źródło tekstu: www.powiat.krakow.pl, www.imgw.pl

 

 

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-07-02
Data publikacji: 2019-07-02
Data modyfikacji: 2019-07-02