Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Husaria Broń Wschodnia

27-09-2019

Szanowni Państwo,

 

Muzeum-Zamek w Baranowie Sandomierskim i Fundacja Pro Arte et Historia mają zaszczyt zaprosić Państwa do odwiedzenia unikatowej, w pełni oryginalnej wystawy „Husaria. Broń wschodnia”. Wystawa z kolekcji Krzysztofa Ledwonia, Ryszarda Janiaka i Janusza Piotrowicza jest niewątpliwie jednym z najciekawszych wydarzeń tego roku w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Prezentacja militariów z okresu od XVII do XIX wieku ma wymiar jakiego nie powstydziłyby się muzea narodowe. Zbiory wymienionych wcześniej kolekcjonerów składają się na ekspozycję liczącą kilkaset przedmiotów o niezwykłej randze. Układ wystawy i jej realizacja jest autorskim pomysłem Pana Krzysztofa Ledwonia, miłośnika historii i kolekcjonera z Częstochowy.

 

Husaria przez wieki była dumą polskiego oręża. Niejednokrotnie przesądzała o wynikach bitew w wojnach z Moskwą, Szwecją czy Turcją. Jej istnienie było fenomenem w europejskiej kulturze wojskowej, żaden inny kraj nie mógł poszczycić się posiadaniem w swoich szeregach takiej formacji. Jednocześnie husaria była pewnym symbolem dawnej I Rzeczypospolitej. Jej otwartości na wpływy kulturowe, zwłaszcza wschodnie. Pomimo zmieniających się w dziejach sposobów walki, pamięć zbiorowa o husarii została w Polakach do dziś. Mit skrzydlatego jeźdźca jest obecny również we współczesnej symbolice militarnej.

 

Wystawa licząca ponad 700 eksponatów jest niezwykłym i niepowtarzalnym świadectwem dawnej potęgi państwa polskiego i posiada bardzo cenną, niekiedy wręcz unikalną wartość historyczną. Znakomita większość eksponatów jest oryginalna i była przez lata pozyskiwana głównie z Europy Zachodniej. Historia zatoczyła więc koło i przedmioty te po latach „tułaczki” wróciły do domu. Naprawdę warto je obejrzeć nie tylko ze względu na ich wiek czy pochodzenie, ale też ogromną wartość estetyczną. Są to po prostu piękne przedmioty, choć służyć miały w celach z pięknem niezwiązanych.

 

Wystawę będzie można obejrzeć w naszym muzeum od września do czerwca przyszłego roku.  Później wyrusza w dalszą podróż, odwiedzać kolejne muzea.

 

Z poważaniem

Aleksandra Bogucka

Główny Specjalista ds. Marketingu i Sprzedaży

Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim (Castle and Park Complex in Baranow Sandomierski)

tel.+48 158118040 wew 440  tel. kom. +48 885 600 147

e-mail:   www.baranow.com.pl

 

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Patrycja Dyląg
Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2019-09-27
Data publikacji: 2019-09-27
Data modyfikacji: