Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Baranowskie czytanie retro

09-09-2019

Organizatorzy od kilku lat starają się urozmaicić akcję Narodowego Czytania poprzez ciekawe dekoracje, stroje, bądź tańce. W tym roku na baranowskim rynku 6 września stworzona została czytelnia retro – w zacisznym kąciku za parawanem, w wygodnym fotelu, przy dźwiękach tykającego zegara uczestnicy akcji czytali tegoroczne lektury. A było to 8 nowel największych polskich prozaików.

 

Wydarzenie rozpoczęła dyrektor MGOK-u Renata Domka wraz z burmistrzem Markiem Mazurem, który podjął się czytania jako pierwszy. Była to nowela „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. Miejsce na czytelniczym fotelu zajmowali także uczniowie, nauczycielki, opiekunki Warsztatów Terapii Zajęciowej, przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Lasowiaczki, mieszkańcy miasta i przyjezdni goście. Czytanie przerywał tylko czas od czasu dźwięk katarynki, którą uruchamiał kataryniarz z papugą na ramieniu.

 

Jak zawsze akcji Narodowego Czytania towarzyszył kiermasz książek przygotowany przez bibliotekę. Za symboliczną złotówkę można było zakupić ciekawe wydawnictwa. Takie kiermasze są także rodzajem recyklingu. Książki znajdują swoich nowych właścicieli i nie trafiają do śmietnika. Akcja popularyzowała także zbiórkę makulatury i segregację. Podczas wydarzenia odbyła się również zbiórka plastikowych nakrętek na cel charytatywny.

 

Narodowe Czytanie odbyło się w całym kraju pod Patronatem Pary Prezydenckiej. Baranowski MGOK i tutejsza biblioteka od kilku lat biorą w nim udział zapraszając mieszkańców do wspólnego poznawania najpiękniejszych polskich dzieł literackich. Organizatorzy dziękują pani Grażynie Obarze oraz Mariuszowi Gotfrydowi i Arturowi Florkiewiczowi za pomoc w organizacji wydarzenia.

 

Rd

 

Fot. Katarzyna Dereń

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2019-09-09
Data publikacji: 2019-09-09
Data modyfikacji: