Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Akcja „Dzień bez Śmiecenia”

15-05-2019

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 r.  było to nieco poniżej 27%. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów.

 

Dlatego tegoroczna XIII edycja Dni bez Śmiecenia odbywa się pod hasłem #ZaczynamOdSiebie. W ten sposób pomysłodawcy akcji, zachęcają, aby każdy podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska, lub co gorsza do środowiska.  Przygotowana została seria elektronicznych Kartek, które zawierają wskazówki - jak prostymi zmianami można zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

 

Po pierwsze UNIKAM - rezygnacja z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.

 

Po drugie PLANUJĘ - zachęcanie odbiorców kampanii do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.

 

Po trzecie SEGREGUJĘ - w większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nią problemy. Podczas prowadzonych działań zostanie zwrócona uwaga na odpady, które sprawiają największe trudności.

 

Po czwarte WYKORZYSTUJĘ - tym przekazem pomysłodawcy akcji chcą zwrócić uwagę odbiorców, że wiele wyrzucanych odpadów można wykorzystać ponownie.

 

Jak włączyć się do akcji?

 

Od 7 maja do 5 czerwca na Facebook’u Dzień Bez Śmiecenia będą pojawiać się elektroniczne Kartki. Zapraszamy do polubienia strony i dzielenia się treściami na prywatnych profilach. Poza kartkami dostępne są również gry . Warto zaznaczyć, że wspólna rozrywka jest świetnym otwarciem do rozmowy o ekologii.

 

Wszyscy zaangażowani w akcję zostaną nagrodzeni specjalnym certyfikatem uczestnictwa. Aby być na bieżąco warto polubić stronę Dzień Bez Śmiecenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/ oraz odwiedzić stronę internetową: dzienbezsmiecenia.pl

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-05-15
Data publikacji: 2019-05-15
Data modyfikacji: 2019-05-15