Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

30-08-2019

1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej, największej wojny światowej zapisanej na kartach historii.

 

Do wybuchu II wojny światowej przyczyniła się rządza ekspansji terytorialnych oraz rozszerzenia własnych wpływów, a także poglądy nazistowskie, głównie ze strony Niemców, samozwańczej rasy panów pod przywództwem Adolfa Hitlera, niezadowolonych z postanowień traktatu wersalskiego, który ustalał nowy ład polityczny po I wojnie światowej i jednocześnie osłabiał państwo niemieckie. Innymi agresorami były faszystowskie Włochy, z Benito Mussolinim na czele, oraz Japonia. Jednocześnie brakowało stanowczego sprzeciwu państw zachodnich, które uważały, że ustępstwa względem Hitlera i Mussoliniego, uspokoją burzliwą atmosferę na arenie międzynarodowej.

 

II wojna światowa wybuchła w 1939 roku wraz z atakiem nazistowskich Niemiec na Polskę. Jedne z pierwszych strzałów padły z morza, 1 września o 4:45, wystrzelone przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte. Polacy, pomimo nierównych sił, odpierali natarcie przez 7 dni, czyli znacznie dłużej niż początkowo planowano, zanim mieli otrzymać wsparcie. Po honorowej kapitulacji w geście uznania, przywódca niemieckich żołnierzy pozwolił polskiemu dowódcy zachować oficerską szablę. Obrona Westerplatte to jeden z symboli bohaterstwa polskiego żołnierza.

 

3 września Anglia, a następnie Francja, na których wsparcie liczyli Polacy, wypowiedziały wojnę III Rzeszy, ale nie podjęły one żadnych zdecydowanych działań wojennych.

Na początku Niemcy prowadzili tzw. Blitzkrieg, wojnę błyskawiczną, atakując na wielu frontach jednocześnie, zarówno z lądu, wody i powietrza, jednakże z racji oporu i walecznej postawy Polaków działania wojenne zwolniły tempo. 17 września na wschodnią granicę Polski napadł ZSRR, sprzymierzony z Niemcami. Podobnie wraz z wojskiem kroczyły służby likwidujące m.in. polskich przywódców wojskowych. Wielu z tych, którzy dostali się do sowieckiej niewoli, zostało bestialsko rozstrzelanych, m.in. w Katyniu, a część ginęła w nieludzkich warunkach sowieckich obozów. 28 września, pomimo czynnego oporu, skapitulowała Warszawa. Wraz z poddaniem się stolicy obaj agresorzy zgodnie z postanowieniami paktu Ribbentrop-Mołotow ustalili nową granicę wpływów, dokonując tzw. IV rozbioru Polski.

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 Polacy ponownie podjęli otwarty bój o Stolicę, doprowadzając do wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomimo bohaterskiej postawy wielu młodych ludzi zakończyło się ono klęską Polaków i w odwecie zniszczeniem Miasta przez agresora.

 

Po walkach stoczonych w Polsce nastała tzw. Dziwna wojna, gdyż Niemcy nie prowadzili żadnych działań wojennych na froncie, a jedynie dokonywano kolejnych zbrojeń i przygotowań na dalszą ekspansję w Europie. W 1940 roku na wiosnę III Rzesza z powodzeniem zaatakowała Danię i Norwegię, a następnie Francję. W sierpniu Hitler rozpoczął walkę o Anglię. Angielskich lotników wspierali polscy piloci, którzy znacząco przyczynili się do odparcia niemieckiej ofensywy. Polacy przyczynili się także do rozszyfrowania kodu, tzw. Enigmy, którą podczas wojny posługiwali się Niemcy. Pod naciskiem, do paktu z III Rzeszą, przystąpiły Rumunia, Bułgaria i Węgry. Zdobyto Jugosławię i Grecję. Prowadzono także działania w Afryce, w strefach wpływów państw europejskich. ZSRR podbił Litwę, Łotwę i Estonię, a także część terytoriów należących do Finlandii. 22 czerwca 1941 roku Niemcy zaatakowały ZSRR, co zmieniło układy sojusznicze. Anglia porozumiała się ze Stalinem, a także ze Stanami Zjednoczonymi, którym zagrażała Japonia. Moskwa nie została ostatecznie zdobyta, do czego przyczyniły się m.in. ciężkie warunki związane z nastaniem surowej zimy. Intensywne działania wojenne prowadzono w Europie, Azji i Afryce, a szala zwycięstwa stopniowo zaczęła przeważać na stronę państw antyhitlerowskich. Uważa się, że 30 kwietnia 1945 roku w zdobytym przez nich Berlinie, Hitler popełnił samobójstwo w jednym ze schronów. Akt kapitulacji Niemiec podpisano w nocy z 8 na 9 maja 1945 roku. Jeszcze 6 i 9 sierpnia Stany Zjednoczone zrzuciły bombę atomową, najpierw na japońską Hiroszimę, a następnie Nagasaki. To przyczyniło się do kapitulacji Japonii, która miała miejsce 2 września tego samego roku.

 

III Rzesza przed atakiem na Polskę jasno określiła swój plan, który nie polegał tylko na podbiciu wschodniego Sąsiada, ale przede wszystkim na zniszczeniu narodu polskiego, z czym wiązało się bezwzględne okrucieństwo. Jednym z przykładów takiej polityki pychy i nienawiści były niemieckie obozy śmierci, w której samozwańcza rasa panów eksterminowała na masową skalę podbitą ludność, w tym szczególnie żydowską i romską. Oficjalne świadectwo tego, co działo się w Auschwitz, zdobyto jeszcze w trakcie wojny dzięki bohaterskiej postawie rotmistrza Witolda Pileckiego, który umyślnie dał się zatrzymać podczas jednej z łapanek we wrześniu 1940 roku, a następnie uciekł z obozu w kwietniu 1943 roku. Niewyobrażalne zło, którego akty rozgrywały się podczas II wojny światowej, można uważać za upadek ówczesnej cywilizacji.

 

Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce, będącej odtąd w strefie wpływów sowieckich, nastał ustrój komunistyczny, aż do zmiany w 1989 roku.

 

Wojna jest tragedią dla ludzi, dlatego ważne jest, aby osoby, które przeżyły wojnę przekazały młodym pokoleniom nie tylko wspomnienia, ale przede wszystkim pokazały jak naród potrafi się zjednoczyć, by walczyć o swój byt. Dzisiaj osoby, które wiedzą o wojnie tylko z kart historii i z opowiadań powinni pamiętać o ofiarach września 1939 roku. Pamiętajmy o tych, którzy zginęli w czasie całej II wojny światowej. Pamiętajmy o tych, którzy przeszli gehennę po II wojnie światowej.

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Agata Dul
Osoba aktualizująca: Agata Dul
Data wytworzenia: 2019-08-30
Data publikacji: 2019-08-30
Data modyfikacji: 2019-08-30